Велотренди Заходу


Натрапив в одному польському блозі на цікавий матеріал про велосипед як тренд. І хоч там більше йдеться про комерційну складову, текст доволі цікавий. Найбільш мене цікавить кейс з велопрокатом в Нью-Йорку. Ну, просто мусить бути спосіб зробити таке у Львові.
За недолугий переклад прошу дуже не сварити, а помилки скидати в коменти. Оригінал тексту.

Bike urban culture

Тренд

У великих західних містах, але й у польських метрополіях виразно видно зростання кількості людей, які їздять на велосипедах. При цьому, це не люди, які займаються цим професійно, а які вважають ровер практичним, дешевим, швидким, екологічним транспортним засобом для міста. Коли я почала активніше приглядатися до цього тренду, то зауважила, що роверисти самі себе певним чином ділять на т.зв. роверистів-воїнів (їздять в шоломах, спеціальному одязі, взутті, окулярах, рукавичках тощо) і роверистів-цивільнихх (розцінюють ровер як швидкий транспортний засіб для міста). Bike urban culture стосується власне цієї другої групи роверистів. Частина з них теж є свого роду вело активістами – вони організовують різноманітні ініціативи (за покращення ситуації велосипедистів в місті, для популяризації велоруху, мистецькі – приклади нижче), основною метою яких є повторне «олюднення» ровера (англ. rehumanification of cycling) та показання, що їзда на ровері є чимось абсолютно природнім, а не надзвичайно небезпечним.

Слова-ключі

Bicycle culture 2.0, bike urban culture, Cycle chic (цей останнім часто плутають з тим, аби для ровера вдягатися якось особливо вишукано, однак в Cycle Chic Movement йдеться про те, аби для поїздки на ровері вдягатися звичайно – тобто, якщо можу в чомусь йти на прогулянку/ на роботу тощо, то можу в тому теж їздити й на ровері; учасники цього руху, які можуть про це й не знати, їздять на ровері без шолому, в сандалях, штанах на кант тощо та відмовляються від будь-якого спеціалізованого вело одягу – Cycle Chic Movement Manifesto).

Супроводжуючі тренди

Екологія / повільне життя – зростання екологічної свідомості, сповільнення темпу тощо.

DIY (do-it-yourself) culture / зроби сам – все більш популярний тренд в кризових економіках, в якому йдеться про здобуття навичок ремонту/створення предметів щоденного вжитку власноруч, сподівання на себе, а не на спеціалістів (звідси популярність таких сайтів, як хоч би etsy.com)

Причини появи тренду

Щонайменше кілька. По-перше зростання міської популяції, а звідси зростання кількості автомобілів та затори на дорогах. Ровер у великому місті стає швидшої альтернативою особистого автомобіля чи громадського транспорту. По-друге, зростання екологічної свідомості, популяризація здорового способу життя. І нарешті, по-третє, економічна криза – ровер є значно дешевшим, ніж автомобіль, і то у багатьох аспектах.

Ініціативи в межах тренду

Безкінечно багато, організовані як містами, інституціями, так і, перш за все, самими споживачами. У Польщі це між іншим такі ініціативи, як МістоДляРоверів, Зміна ПДР або Свято циклічне. У рамках тренду DIY організовують суспільні вело майстерні (у Варшаві наприклад Syrena), де люди вчаться ремонтувати та складати ровери. У рамках Cychle Chic Movement у квітні 2013 у 1500m2 у варшавському районі Повісля відбувся перший фестиваль вело моди Bike&Fashion. В рамках отуманення велосипеда і зняття з нього німбу небезпеки в рамках Свята циклічного Зелене Мазовше організовує спільні поїздки на велосипедах для людей, які хотіли їздити на велосипеді, але бояться – помічник їде разом з охочим/охочою від його/її дому до роботи. Виникають також мистецькі ініціативи – на Заході такі, як хоч би The Deadly Nighshades – сім дівчат на роверах, які себе називають «midnight biike gang» – поєднують мистецтво, моду і ровер. У Польщі минулого року Новий театр в рамках Фестивалю музичних інсталяцій приготував виставу Breeze na 111 rowezystów.

Відповідь маркетологів на тренд

Польща: минулорічна акція інтернет-аукціону Allegro «Накручуй кілометри, припаркуй кліматично» – в рамках якої мешканці польських міст змагалися (власне на велосипедах) за велостійки у своїх містах.

США, Нью-Йорк: CityBike NYC – створений компанією CityBank міська система вело прокату з 5 тисячами роверів для ньюйоркців та гостей міста (станом на травень 2013).Швейцарія, Цюріх: пропозиція кав’ярні Rathaus Cafe – Velokafi, тобто drive-in для велосипедів, велосипедист може випити кави, не злізаючи з ровера (квітень 2013).

Окрім того: колекція Levi’s Commuter створена спеціально для роверистів (тканини водо- та плямостійкі, поглинають неприємні запахи, а також на зовнішній стороні манжетів мають рефлекторні стрічки); автомати із запчастинами до роверів, про які я писала в TrendBook 2013; сервіс Sniplister, на якому можливо позичити ровер в людини, яка в той час ним не користується; чи врешті  Smart Cycling Helmet (доречний також в тренді wearable tech), який точно вимірює серцебиття.

Фото: flickr.com, інформаційний сервіс Allegro;http://static.businessinsider.com/image/518c161aecad04661d000008/image.jpg, http://media.salon.com/2013/05/nyc-bike-sharing.jpeg2-1280×960.jpg, http://backwardglance.files.wordpress.com/2013/02/nyc-bike-share.jpg

За допомогу в зборі польських прикладів дякую Кшиштофу Ціборові з ekonomiaspoleczna.pl та Маріанні Вибєральській 4panny.pl – велоактивістам та інціаторам м.ін. проекту “Зміна організації руху”.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

  • UA TOP Bloggers
  • цей блог відвідали

    • 385,891 рази (ів)
  • За умови повного або часткового використання iнформацiї відкрите гіперпосилання на
    Ровером по Львову roverompolvovu.org.ua є обов'язковим.
    Наслідки публікацій можуть не збігатись з намірами редакції.
%d блогерам подобається це: